RUH SAĞLIĞI KORUNABİLİR

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hülya Ensari, İzzet Baysal Şükran Günleri kapsamında açtıkları stantta vatandaşları bilinçlendirmeyi amaçladıklarını ve tüm ruhsal hastalıkların tedavi edilebilir olduğu konusunda toplumda farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Haber Esra Ayden

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneği olarak üç ayrı stantla İzzet Baysal Şükran Günleri’nde kurulan stantlar arasında yerlerini aldılar.

Toplumun bilinçlenmesi için çabalıyorlar

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hülya Ensari yaptığı açıklamada; “Çok saygıdeğer, Bolu’nun Babası İzzet Baysal’ın sağlık alanında ve eğitim alanında Bolu’ya yaptığı katkılardan dolayı kendisine şükran borçluyuz. Dolayısıyla biz de burada, İzzet Baysal Günlerindeki stantlarda yer alarak amacımız Bolu halkına Toplum Ruh Sağlığı konusunda bir farkındalık yaratmak. Bizler de burada ağır ruhsal hastalıklar, hastalıkların tedavileri konusunda broşürlerimizi ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsek toplumda o kadar bilinç oluşturabiliriz. Çünkü en az beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemli bizler için. Ama ne yazık ki çok ihmal edilen bir konu. Tüm dünyada dört kişiden biri mutlaka ruhsal hastalık yaşıyor. Ama bunlardan sadece üçte biri tedavi görebiliyor. Dolayısıyla biz de mümkün olduğu kadar her yıl İzzet Baysal Şükran Günleri’nde stant açarak burada ruh sağlığı konusunda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz” dedi. 

Rehabilitasyon çalışma ürünleri sergilendi

Şizofreni olsun, bipolar bozukluk olsun, bağımlılıklar olsun, tüm ruhsal hastalıkların tedavi edilebilir hastalıklar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ensari; “Burada hastanemiz, AMATEM ünitemiz ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz ile halkın hizmetindeyiz. Aynı zamanda Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneği olarak da ruh sağlığı gönüllülerini desteğe bekliyoruz. Amacımız toplumda ruh sağlığı konusunda bir farkındalık ve bilinç yaratmak, hep beraber ruhsal hastalıkların tedavisi için erişimi kolaylaştırmak ve en ağır ruhsal hastalığı olan bireylerin bile rehabilitasyon ile topluma yeniden kazandırılmasını sağlamak. Bu stantlarda yer alan ürünlerimiz, tablolarımız, hepsi rehabilitasyon çalışma ürünleri. Toplumdan dışlanan, tedavi edilemez diye düşünülen, ağır ruhsal hastalığı olan bireylerin bile rehabilitasyonla neler yapabildiklerini toplumla paylaşmak ve göstermek istiyoruz. Bu yüzden amacımıza ulaşabiliyorsak tekrar İzzet Baysal Şükran Günleri’nde bize bu fırsatı verdiği için Bolu Kent Konseyi’ne teşekkür ediyoruz. Tekrar İzzet Baysal’ı rahmetle anıyoruz ve Ahmet Amca ile Solmaz Hanım’a da sağlıklı, uzun ömürler diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Share:

YORUM YAP