Bolu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Üyeleri ve Tedavi Ekibinden Tiyatro Gösterisi

Bolu Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizden hizmet alan üyeler, psikologlarımız ve hemşirelerimiz ile Bolu Bölge Tiyatro oyuncuları “Amca Size İnsan Diyebilir miyim?” adlı oyunu sahnelediler.

Hastanemiz Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizde hizmet alan 15 üye, 2 psikolog ve 2 hemşire ve Bolu Bölge Tiyatrosundan 3 oyuncunun birlikte rol aldığı, “Amca Size İnsan Diyebilir miyim?” adlı oyun seyirciyle buluştu.

Bolu Bölge Tiyatrosu, Tiyatral Kafe Yönetmeni Onur Yamak’ın yönettiği ve kendisinin de kısa bir rolde oynadığı “Amca Size İnsan Diyebilir miyim?” adlı tiyatro oyunu 16 Mayıs 2016 (Perşembe) günü Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Gösteri Salonunda sahnelendi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneği ve Bolu Bölge Tiyatrosu’nun katkılarıyla 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında sahnelenen oyun seyirciden büyük alkış aldı.

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Günü kapsamında Sergilendi

Hastanemiz Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hülya Ensari oyun öncesi yaptığı açıklamada; “ 16 Mayıs Dünya Engelliler Günü kapsamında ruhsal engellilere yönelik, onların işin içinde yer aldığı bir tiyatro oyunumuz var. Gönüllü tiyatro hocamız Onur Yamak yönetmenliğinde, Bolu Toplum Ruh Sağlığı Merkezinden hizmet alan üyelerimizin, sağlık personelimizin oyuncu olarak rol aldığı, hocamızın yönetmenliğini yaptığı ‘Amca Size İnsan Diyebilir miyim?’ adlı bir tiyatro oyununu sergilemek üzere buradayız. Burasını bize Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ücretsiz tahsis etti sağ olsunlar. Bolu Bölge Tiyatrosu gönüllü olarak bizim çalışmalarımıza destek oldular ve Toplum Ruh Sağlığı Gönüllüleri Dayanışma Derneği ile hastanemize bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi üyelerinin işbirliğiyle hazırlanan bir tiyatro oyunu bu.”diye ifade etti.

“Engelliye Giden 10 Hastalıktan 5’ini Ruhsal Hastalıklar Oluşturuyor.”

Buradaki amaçlarının ruh sağlığı konusunda birazcık farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Başhekimi Doç. Dr. Hülya Ensari; “Biliyorsunuz engellilik konusunda bedensel engelliler, duyusal engelliler, zihinsel engelliler toplum tarafından biliniyor fakat ruhsal engelliler pek bilinmiyor. Biz engellilerin arasında ruhsal engellilerin var olduğunu belirterek farkındalık yaratmak istiyoruz. Toplumda onlara karşı var olan korku, damgalama ve ayrımcılığa yönelik aslında onların da bir tiyatro oyununu sergileyebilecek kadar hepimizin içinden birisi olduğunu, hatta belki bizlerden daha cesaretli olduğunu göstermek istiyoruz bugün burada. Dolayısıyla da bu bilinçle beraber herkesin ruh sağlığına daha çok önem vermesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Tüm dünyada ruhsal hastalıkların görülme sıklığı %25 oranında. Yani neredeyse 4 kişiden biri günün birinde ruhsal bir problem mutlaka yaşıyor. Bunlardan dünyada en çok yeti yitimine giden yani engelliye giden 10 hastalıktan 5’ini de ruhsal hastalıklar oluşturuyor. Buradaki sıkıntı bunların tedaviye erişimi çok problemli ve bu erişime ulaşamadıkları için engelliliğe kadar giden çok ciddi bir süreç söz konusu. Dolayısıyla biz hastanemize bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Ünitesinde özellikle şizofreni, bipolar bozukluk gibi ağır ruhsal hastalıkların düzenli takip, tedavi ve rehabilitasyonla onların yeniden toplumla bütünleşmelerini ve kendi ayakları üzerinde özgür bir şekilde kalabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”diye belirterek sözlerine devam etti.

“Onur Hocam Tamamen Gönüllü Katkısıyla Buralara Kadar Getirdi.”

Başhekimimiz Doç. Dr. Hülya ENSARİ; “Dolayısıyla bu tiyatro oyunuyla da onların kendilerine yeniden hem duygularını dışa vurumunu kolaylaştıran, sağlam bir şekilde ayaklarının yere bastığını gösteren, özgüvenlerini kazanmalarını sağlayan güzel bir proje oldu. Bu projede Onur hocam bize öncesinde Drama Atölyesi ile gönüllü olarak hizmet verdi. Son 2 aydır da yoğun bir çalışmayla bu tiyatro oyununu hiçbir karşılık beklemeden tamamen gönüllü katkısıyla bugün buralara kadar getirdi. Bu arada ben gönüllüğünde altını çizmek istiyorum. Onur hocam büyük bir sabır gösterdi. Zaten tiyatro zor bir iş ve birde burada oyuncu olarak rol alanların sonuçta kullandığı tedaviler var. Onların şimdi heyecanını yaşıyorlar. ‘Acaba ezberlerimizi unutabilir miyiz?’ Diye. Ona rağmen büyük bir sabır göstererek, onlarda kendilerine güvenerek bugüne kadar geldiler. ”diye ifade etti.

“Tiyatrocu Edasıyla, Diksiyonuyla, Oyunculuğuyla sahnelediler.”

Oyunun Yönetmeni Onur Yamak oyun öncesi konuşmasında; “Genelde yapılan çalışmalar şu şekilde ilerledi. Kasım ayı başından itibaren ilk 3 ay drama, temel ve tiyatro eğitimi verildi. Diksiyon eğitimine kadar ilerledi bu. 3 ay boyunca çok yaratıcı işler yaptılar. Sonrasında değerli Yazar Tamer Dursun’un bir oyununu amatörce gönüllü bir şekilde sahnelemeye başladık. 2 aydır da bu çalışmayı oradan aldığımız bölümlerle sahneledik. Ben şunu vurgulamak istiyorum; toplumda tiyatro yapan birçok insan var ama genelde böyle bazı sıkıntıları olan insanları sahnede sadece dursun diye koyarlar. Ama biz öyle yapmadık. Tiyatrocu edasıyla, tiyatrocu diksiyonuyla, tiyatrocu oyunculuğuyla sahnelediler. İç içe geçmiş bir etkinlik. Psikologlarla, hemşirelerle, hizmet alan üyelerin bir arada sahnede olmalarının hikayesi ve bunu tiyatroda yapılmış olması büyük bir gayreti gerektiriyordu. Bu arada çok teşekkür ediyorum kendilerine ve bir yol açıldı, umarım gelecekte de devam ederler, güzel çalışmalarla ilerleriz.”diye belirtti.

Bolu Toplum Ruh Sağlığı Merkezinden hizmet alan üyelerin yapmış oldukları sanatsal çalışmaların yer aldığı, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü fuaye Salonunda bulunan serginin gezilmesinin ardından gösteri salonunda sahnelenen “Amca Size İnsan Diyebilir miyim?” adlı tiyatro oyunu slayt gösterisi ile başladı. Oyun sonrasında tüm oyunculara ve Yönetmen Onur Yamak’a, İl Sağlık Müdürü Muhammet Emin Demirkol, Uzm. Dr. Hülya Ensari ve oyunu izlemeye gelen tüm protokol tarafından teşekkür belgesi ve hediyeler takdim edildi.

resim_tiyatro-87

Image 1 of 107

Share:

YORUM YAP